Közép schnauzer
Ha nincs kutya, nincs élet (ezt azok vallják be,akiknek volt már ilyen nagyszerű testvére).

Egyik megközelítés

 

Ápolása:A schnauzer ápolási övezetei

Ha azt szeretné, hogy otthon is elegáns és jól ápolt legyen az új családtag, akkor kora tavasztól késõ õszig legalább háromszor meg kell látogatni a kozmetikust. A só-bors szín és a kemény szõr megõrzése fontos, ezért ne nyírassuk a kutyánkat. Csak trimmelni (tépni) szabad a szõrét, még akkor is, ha esetleg akad olyan kozmetikus, aki kényelmi szempontból a nyírást javasolná. 
Az otthoni szõrápolásról itt következik Király Klári útmutatása. Nagy múltú , tapasztalt tenyésztõ és kozmetikus. Érdemes megfogadni tanácsait.

Szőrápolás otthon

A schnauzer szőrzete - mint tudjuk - rendszeres kutyakozmetikai ellátást, trimmelést és nyírást igényel. Ezt jó, ha szakemberre bízzuk. De sokszor megdöbben a kozmetikus, mikor meglátja, milyen elhanyagolt, ápolatlan kutyákat "kap kézbe".
Tudnunk kell, hogy minden kutyafajta igényli az otthoni rendszeres ápolást és bizony kevés az, hogy kiállítás előtt elvisszük kutyánkat kozmetikába, ahol felkészítik a szőrzetet, amennyire az lehetséges.
A schnauzernek szálkás, kemény szőre van, ami rendszeres időközönként "megérik", és ha ez a fedőszőr nincs letrimmelve, viszkető érzést okoz, a kutya rágja a szőrét és vakarózik, különböző tárgyakhoz dörzsöli magát stb. Ezt megelőzhetjük, ha otthon készítünk magunknak egy házi trimmelőkést (nagyon megfelel egy vasfűrész lap három részre törve, 10-10 cm-es darabokra). A kis fűrész mindkét végét vékony csíkban ragasszuk be szigetelőszalaggal, hogy kutyánkat és kezünket ne sértsük fel vele. Ha a kutya szőrét könnyedén meghúzva fedőszőröket találunk ujjaink közt, nekiállhatunk a házi kozmetikának: könnyedén hüvelykujjunk és a fűrészlap közé véve egy pici szőrt, végighaladunk a kutya nyakszirtjétől a törzsön és combokon át a csánkokig. A trimmelést ne erőltessük, ahol nem jön könnyen, inkább várjuk 1-2 hetet és akkor próbáljuk. A tarkót, a nyak felső vonalát, törzset és combokat soha ne nyírjuk, mert azután a trimmelés sokkal nehezebb lesz, azon kívül a kikívánkozó szőrt így nem távolítjuk el, csak rövidebb lesz, miáltal a viszkető érzés és szőrhullás is megmarad.
A mindennapi ápoláshoz szükségünk van még egy ritka fogú fémfésűre és egy durva szőrkefére. 
A lakásban tartott kutyánál a gondot, a kismértékű ugyan, de állandó szőrhullás okozza. Itt a kefével naponta át kell kefélni az állatot, hogy a felesleges aljszőrzettől megszabadítsuk. Vedlés idején a szorgalmas ápolás meghozza az eredményt: hamarabb túlvészeljük ezt az időszakot.
A szabadban tartott kutya tisztaságára különösen ügyelni kell, hiszen a poros és csomós szőrzet nagyon kellemetlen lehet számára. A schnauzer többnyire szereti a vizet, ezért nyáron sampon nélkül akár naponta is megúsztathatjuk, lefürdethetjük róla a nap porát.
A fej- és lábszőr könnyebben lesz sáros és poros, mint lakásban tarott társaiké, ezért ezek tisztaságára különös hangsúlyt kell fektetni. Bőven elég, ha naponta egyszer átfésüljük ezeket a részeket és megszabadítjuk az esetlegesen beleragadt idegen dolgoktól. Nem árt, ha hetente egy pici paraffinolajjal átkenjük a tiszta fej- és lábszőrt.

Toklász. A szezonja június elején kezdődik és nagyon veszélyes, ha a hegyes kalász belefúródik a bőr alá, ne adj Isten a fülbe jut. Minden este nézzük át kutyánk ujjait, mancsát, hónalját és hasát, mert legkönnyebben ide kerül be ez a komoly gondokat okozható növény. Ha szembe, fülbe kerül, azonnal menjünk orvoshoz! Itt említem meg a talppárnák körüli szőr kinyírását, ami segíti, hogy könnyebben átnézhető legyen a mancs, valamint kisebb a lehetősége a szőrcsomók keletkezésének. Télen is célszerű elvégezni, mert az ujjak közé, a szőrre rátapadó és mindig növekvő jégcsomócskák kellemetlen, feszítő érzést okozhatnak.
A mindennapi ápolás nem csak a szépséget szolgálja, hanem a higiénia, a jó közérzet, az egészség elengedhetetlen feltétele. Naponta nem vesz igénybe negyedóránál többet és mi is egy tiszta, jókedvű, gusztusos kutyát tudhatunk magunk mellett.

 

Egy másik módszer

 

A schnauzer számos elõnyös tulajdonsággal rendelkezik, lakásban és kertben egyaránt jól tartható, amennyiben biztosítjuk számára a rendszeres testmozgást.

Szõrének mindennapos ápolása nem igényel különleges és hosszan tartó foglalkozást a tulajdonostól, bár a szép dús fejszõr kicsivel több gondot jelent. Naponta egyszer, étkezés után (mivel a szakáll belelóg az ételbe) tisztítsuk le nedves ruhával a pofát, a zsiradékot távolítsuk el és keféljük elõre a szõrzetét. Samponnal ne mossuk le, mert kiszárad és letörik a fejszõr. Inkább paraffinolajjal kenjük át és keféljük át, ez maximum egy perc. Így meggyõzõdhetünk arról, hogy séta közben - fõképp nyáron - a veszedelmes toklász nem került-e a lábujjak közé, vagy - télen - nem ragadt-e hó vagy jég (sós lé!) a talppárnák közé. Esõs idõben várjuk meg, amíg a kutya megszárad a sétálás után és keféljük ki, így a sár kipereg a szõrbõl, nem lesz lucskos a szõnyeg.

A schnauzer standard elõírja :"... a szõrzet szálkás, durva, egyenes drótszõrû a háton, a fejen és a lábon hosszabb, puhább, de nem selymes vagy göndör ... " Ezt a szõrminõséget kell szemelõt tartani a tenyésztésben és a tartásban.

Elterjedt kozmetikai beavatkozás a NYÍRÁS, de ez a módszer megváltoztatja a schnauzer szõrének minõségét. A szakszerû kozmetika a TRIMMELÉS! A szálkás szõrzet a nyírás következtében elpuhul, elveszti drótszõrû keménységét (ezáltal a fajta jellegét), tönkreteszi a szakaszos érést, így a továbbiakban lehetetlenné teszi a késõbbi trimmelést. Sokan azért választják mégis ezt a módszert, mert így nem kell kivárni, amíg a szõrzet trimmelherõ (beérik), hanem bármikor lenyírhatják a kutyát. Mégsem helyeslem ezt a módszert, mivel a nyírott szõr ugyanúgy hullik, mint a hosszú, és tele lesz vele a lakás, a bútor. A trimmelés amellett, hogy megõrzi a schnauzer szõrének eredeti jellegét, elõnyös, mert a trimmelés a vedlést segíti, így egyáltalán nem hullik el a kutyának a szõre. Ez különösen fontos lakásban tartott állatok esetén.

Természetesen elõfordulnak olyan egyedek, amelyek szõre nem tökéletes, így hiába is próbálkoznánk a trimmeléssel, csak kínoznánk vele. (Selymes, göndör szõrû schnauzer nem kívánatos a tenyészetben.)

A schnauzert egy évben kb. 2-3 alkalommal kell trimmelni: tavasszal és nyár végén, esetleg még késõ õsszel, ha elég vastag az aljszõre, hogy megvédje a hidegtõl, vagy lakásban tartjuk. Hogy eléggé érett-e a szõre a trimmeléshez, ezt könnyedén megállapíthatjuk, ha a kutya szõrébõl a ujjunk közé fogunk egy kisebb tincset (15-20- szál) és ahogy a kutya elõre lép, ez a tincs - rántás nélkül - a kezünkben marad. Amennyiben a tulajdonos a kozmetikát otthon saját maga kívánja elvégezni a kutyáján, a következõ szerszámokkal kell rendelkeznie:

Trimmelõkés (fogazott, nyeles kiskés, ami életlen);
Nyíróolló (kifejezetten kutya nyíráshoz);
Olló (jó minõségû fodrászolló 18-19-es méret);
Ritkító olló;
Körömvágó (speciális szerszám).

Kizárólag tökéletes, e célra készült, jó minõségû szerszámot használjunk, ellenkezõ esetben csak árthatunk a kutyának.

1. TRIMMELÉS: A kiállítás elõtt kb. 6 héttel (attól függõen, hogy eddig hányszor volt már trimmelve, milyen gyorsan nõtt össze eddig a szõr), a teljes szõrben levõ kutyát tépjük le életlen trimmelõkéssel. Alaposan szedjük ki az érett fedõszõröket. Majd a kiállítás elõtti hétig (5-ször), hetente egyszer nem hegyes acél fûrészlappal gereblyézzük ki a puha aljszõrt. Vigyázzunk! Nem teljesen, csak annyit, amennyi kívánatos, hogy szálkás, szúrós legyen a hát tapintása.

2. NYÍRÁS: A kiállítás elõtt 2-3 héttel (a rajzon jelzett részeken) újra szedjük ki a szõrt trimmelõkéssel, vagy ritkító ollóval egyenletesre, ezzel kihangsúlyozva a kutya izomzatát. Ügyeljünk, hogy ne váljék el élesen a trimmeléstõl, gondosan készítsük az átmenetet a szõr hosszúságától függõen.

3. NYÍRÁS: A kiállítás elõtt kb. egy héttel nyírjuk egészen rövidre a fejtetõt a dús szemöldök vonaláig, a füleket kívül belül, a nyakat a szegycsonttó felfelé, hogy jól látszódjék a feszes nyakbõr. A farok alatti részt a forgókig nyírjuk egészen rövidre, természetesen itt is ügyelve az átmenetekre, a hosszabb és rövidebb szõrök találkozásánál.

Különösen vigyázzunk a pofa nyírásakor, elméletileg az arcon található 5 szemölcs között kell képzeletbeli vonalat alkotva meghagyni a dús pofaszakállt, de ez függhet kutyánk fejformájától. Figyeljünk arra, hogy akár nyitott, akár csukott a kutyánk szája, egyaránt téglalap alakot mutasson, hogy amikor liheg, a szájzug felett levõ szõrök nehogy oldalra kiálljanak vagy becsukott szájnál a rágóizom erõsen kiugorjon.

4. OLLÓZÁS: A kiállítás elõtt egy héttel éles fodrászollóval igazítsuk meg, szedjük át a lábakon az esetleges kiálló szõröket, a mancsokat nyírjuk körbe, hogy kerek, zárt legyen, a pofaszõrök közül tépjük ki vagy vágjuk le a kiálló részeket. A orrháton vagy a szem elõtt levõ hosszú szõröket csípjük le. A mellkas szõrt szedjük egyenletesre a fülek széleit nyírjuk körül ollóval. A combok belsõ részén és a hason vágjuk a szõrt rövidre.

Kiállítás elõtt legalább 3-4 nappal fürdessük meg a kutyánkat és száradás után alaposan keféljük ki, majd az esetleges hosszabb kiálló szõröket az egész testen tépkedjük vagy csipkedjük le. Késõbb már ne fürdessük a kutyát, mert a fürdetés puhává teszi a szõrzetet.


Asztali nézet